Jantario Wittek CZ
jantariowittek
- 1
- 0
- 2
- 1
- 0
- 2
Publikováno 10.01.2025 • 6 minut čtení
Kotě s PP versus bez PP
rada
informace
diskuze
0 odezev
Originál článku je k dispozici zde
Kotě s PP versus bez PP
Tématika koček s PP versus bez PP je jednoznačně jedním z nejkontroverznějších a dělí kočičí komunitu na dva tábory. Jedni skálopevně stojí za svými plemeny, úzkostlivě sledují zdravotní výsledky a genetické predispozice, druzí tvrdí, že chovatelé „papírových" koček jsou sektou, která působí, že kočky jsou čím dál více náchylné k nemocem a jejich majitelé až nezdravě rozhodují o kočičích životech. Kdo má tedy pravdu?
ZÁKLADNÍ POJMY:
Chovatel = chovatelstvím se rozumí cílená plemenitba především respektující zásady genetického zdraví jedince i populace (chov nesmí být na úkor zdraví) a vzhled – „standard" daného plemene. Jde o cílené a promyšlené zasažení do reprodukce, které podléhá kontrole organizací, pod kterými je chovatelská stanice registrována. Základní chovatelskou normou je plemenný standard v plném rozsahu. Koťata z chovu musí být před odchodem k novým majitelům plně očkovaná (2x), odčervená, registrovaná a bylo jim vystaveno číslo PP. Do nových domovů odcházejí nejdříve ve věku 14 týdnů a čipovaná. Maximální počet vrhů jedné kočky jsou tři vrhy za 24 měsíců. Maximální věk chovné kočky je 9 let, pokud je zdravá. Chovatel dává důraz na socializaci! Chovatel s vámi sepíše kupní smlouvu, dobrý chovatel ke smlouvě přiloží kopie výsledků zdravotních testů rodičů.
Množírny = bezcílná a nepromyšlená produkce koťat, která nepodléhá kontrole, veterinární úkony jsou prováděny pouze, pokud si je majitel sám vyžádá. Nikdo nekontroluje prostředí, ve kterém rodiče žijí a ve kterém koťata vyrůstají. Socializace mnohdy neprobíhá, a to zejména ve chvíli, kdy je koťat ve vrhu hodně. U ‚množitelů' NIKDY nemáte záruku rodičů kupovaného kotěte. Množení zaručuje zisk, majitelé vrhů neodvádí daně, ani odvody klubu. Mnohdy žijí chovná zvířata v otřesných podmínkách, počet vrhů není omezen, často je kočka březí několikrát do roka a chová se na ní do vysokého věku.
Drobní množitelé = na první pohled se může zdát, že na pořízení si koťátka od sousedů nebo zadarmo od lidí přes inzerát není vůbec nic špatného – vždyť přece nejde o množitele, kteří kočky prodávají pro peníze, a kteří mají zvířata ve špatných podmínkách. Jsou to ale paradoxně právě tito lidé, kteří přispívají nejvyšší měrou ke zhoršování již tak kritické situace kolem opuštěných zvířat a také k šíření smrtelných genetických chorob. Lidé, kteří dopustí, aby jejich kočka měla mláďata (ať už plánovaně či nedopatřením), se nazývají DROBNÍ MNOŽITELÉ. Ti mají na svědomí drastické přeplnění kočičích útulků po celé republice. Další desítky a stovky koček umírají denně v bolestech bez šance na pomoc a lepší život. I drobní množitelé množí kočky bezcílně, bez znalosti krevních skupin, zatížení genetických nemocí u rodičů a předků, testování chovných koček na smrtelné choroby, bez znalosti možné příbuznosti, bez informovanosti o chovu zvířat.
CO JE VLASTNĚ PP?
PP = průkaz původu (rodný list kotěte). V dnešní době ho vystaví Plemenné knihy jednotlivých organizací /FIFe, WCF, TICA, CFA/a všechny organizace je vydávají pro všechna koťata ve vrhu jakékoliv zdravotní kondice nebo exteriéru. Pokud vám někdo tvrdí, že nemohlo právě jeho kotě dostat PP, lže!
Koťata se prodávají buď do chovu, nebo „na mazlíčka". Pokud koupíte kotě „na mazlíčka", dostanete kotě již vykastrované, nebo se ve smlouvě zavážete ke kastraci – většinou do jednoho roku věku. Na průkazu původu pak budete mít přetisk „bez oprávnění k chovu". PP ale dostanete vždy!
Co mi zaručí průkaz původu
Zejména rodiče i celý původ. U těchto koček můžete v drtivé většině dohledat webové stránky chovatelských stanic, případně různé databáze (např. Pawpeds), ve kterých jsou tyto kočky registrovány, mnohdy i se zdravotními výsledky, úspěchy a svými dalšími potomky. Zájemce o ‚papírové' kotě tak může předem vyhledat informace, které ho zajímají (např. zdravotní výsledky předků). Aby koťata PP mohly dostat, chovatel musí vždy být registrovaný pod některou z chovatelských organizací. Do chovu vybírá chovné jedince s předpoklady dobrého zdraví (většina chovatelů testuje na přenosné a dědičné nemoci), vzhledu a povahy.
Průkaz původu vám sám o sobě nezaručuje, že kotě nikdy neonemocní! Je na zájemcích, aby si uvědomili důležitost rozhodnutí koupit si kotě a nechali si poradit od zkušenějších. Tak jako i v jiných věcech platí, že ne každý chovatel je „dobrý" chovatel. Bohužel se i mezi chovateli zvířat s PP najdou tací, kteří pojali chov jako možnost dobrého výdělku. Tito „chovatelé" prodávají i mláďata, která vykazují známky nemoci. Zvířata musí být za všech okolností čistá, musí mít čistý čumák i oči, nesmí kašlat ani kýchat (to, že jim právě zaskočily chlupy, je často používaná výmluva) a nesmí mít průjem. I chovatelské stanice je třeba si prověřit, a to opakovanou návštěvou, kladením otázek a zájmem o daný chov, shánět reference a doporučení. Nikdy se nespoléhejte na ujištění, že rodiče mají testy na smrtelné nemoci. Vždy si nechte testy zaslat, předložit, nebo ideálně přiložit ke kupní smlouvě! Vybírejte pečlivě!
Na jaké testy se mám ptát?
Každý chovatel by měl mít testy minimálně na FeLV, FIV a u rizikových plemen na HCM (dědičné onemocnění srdce) a PKD (dědičné onemocnění ledvin). Riziková plemena najdete na internetových stránkách www.genomia.cz a stránkách www.pawpeds.com. Chovatelé dále testují na další nemoci dle specifik jednotlivých plemen.
Nepotřebuji PP, nechci chodit s kočkou na výstavy!
Toto je základní omyl všech nezkušených začátečníků – s kočičkou s PP NEMUSÍTE chodit na výstavy! Pokud se nechcete stát chovatelem, je to zbytečné. Pokud byste však chtěli na výstavu i s nechovnou kočičkou, je to možné. Každá výstava SCHK má výstavní třídy pro kastrovaná zvířata, pravidlem je i třída pro domácí kočičky.
Co znamená označení „čistokrevné kotě bez PP"?
ABSOLUTNĚ NIC, maximálně lákadlo na neinformované potenciální zájemce. Množitelé tak kupce záměrně matou a rádi tento termín používají. Koťata s tímto označením se totiž prodávají mnohem lépe, než ta s označením „kříženec". Kotě bez průkazu původu nemůže být nikdy vyhodnoceno jako čistokrevné, snad jedině v případě složitého doložení testu paternity a genetických profilů obou rodičů daleko vzad. Důvod je jednoduchý, zkrátka nelze doložit jeho původ, tak jak se standardně děje u koček s PP.
Já ale skutečně vím, že rodiče koťat jsou s PP!
Dobře. Vezmeme-li v úvahu, že např. znáte onoho člověka, který se rozhodl nakrýt svou kočku. Znáte jejího chovatele, papírové jméno, dokonce jste viděli její průkaz původu. Je opravdu hezká, roztomilá, mnoho lidí již řeklo, že by si po ní kotě vzalo. Vy, ani její majitel se neangažujete na výstavách a tak vám nezáleží na ‚papírech'. Majitel jí nechá obskočit kocourem známého, kde také 100% víte, že jde o kocoura ‚papírového'. Takže... máte koťátka, která jsou bez PP, po neuchovněných rodičích s PP. V čem je problém?
Většinou jde o lidi, kteří si koupili kotě z chovatelské stanice „na mazlíka", bez oprávnění k chovu. Tohoto jedince chovatel do chovu nevybral, nedoporučil, může mít vzhledové vady, či problémovou povahu. Tento člověk tak s největší pravděpodobností porušil smlouvu s chovatelem, kdy se zavázal provést kastraci kočky/kocoura a chovatele tak záměrně PODVEDL. Tento člověk koťata prodává, a výtěžek nedaní. Jedná se tudíž o NEOPRÁVNĚNÝ ZISK, bez odvodu daně.
Ale to není nejdůležitější. Důležité je – potenciální ZDRAVOTNÍ RIZIKO. Téměř ŽÁDNÝ majitel koček a kocourů, kteří sice mají průkaz původu, ale nepatří do chovu, nenechává svá zvířata testovat na smrtelné dědičné a nakažlivé choroby. Testy na všechny nemoci stojí řádově tisíce Kč a jejich absolvování je pro majitele prostě zbytečným výdajem. Snadno se vám tak může stát, že budou ve skutečnosti oba rodiče přenašeči jedné nebo více chorob a vaše kotě si tuto nemoc ponese ve své genetické výbavě a je otázkou času, kdy se u něj nemoc projeví. Dle závažnosti nemoci se bude dále (ne)odvíjet vaše soužití s kotětem a také masivní útoky na vaši peněženku. Sice ušetříte pár tisíc za pořízení zvířete z testovaného chovu, ale výdaje za takto nemocné zvíře se může šplhat do desetitisíců.
Proč jsou koťata s PP tak drahá?
Ceny koťat s PP „na mazlíka" se pohybují v řádech tisíců Kč a ceny jsou různé v závislosti na plemeni, úspěších rodičů, zemi krytí... apod. Nicméně... jak drahé máte oblečení, mobilní telefon, počítač, auto? Opravdu jste si nemohli pořídit levnější (ojeté, z druhé ruky)? U oblečení to ještě mnoho z nás „skousne", ale pořídit si levné, zrezlé, nebrzdící auto, pokud nejsem zručný automechanik, je následně nejenom pěkně drahé, ale také nebezpečné. Podobné je to i u zvířat.
Více zde: https://www.jantariowittek.cz/kotata/ragdoll-kote-s-pp-versus-bez-pp/